Инвертиран сироп или как сами да си направим заместител на глюкозата
Много често читателите ми питат защо има глюкоза в рецептата, не може ли да се замени с нещо друго, откъде да се набави и т.н. Да, глюкозата не се продава във всеки магазин, въпреки, че лесно ще я откриете в по-големите супермаркети. В сладкарството истинската глюкоза може да се замести с царевичен сироп, сироп от захарно цвекло, меласа или инвертиран захарен сироп. Този продукт е много важен при някои рецепти! Специално в кремове и глазури, в захарно и шоколадово тесто за декорация и някои бисквити, глюкозата или някои от заместителите и́ са доказателство за високо качество, като краен резултат. Глюкозата се използва с цел да се повиши трайността на продукта, за по-добър златист оттенък при печивата, за избягване опасност от захаросване при кремове и сладка и за чудесна гладкост и еластичност.
Бих искала да споделя с вас една лесна рецепта за домашно приготвен заместител на глюкозата. Това е инвертиран захарен сироп, за който най-често се споменава в пчеларството, въпреки че тази рецепта е малко по-различна и е пригодена за сладкарски цели. Инвертираният сироп се получава при нагряване на захар, вода и киселина. При този процес протича реакция, разделяща захарозата на фруктоза и глюкоза. Сиропът се приготвя действително много лесно и е с голяма трайност. Съхранява се в буркан, прибран в кухненския шкаф. Чудесно е да имате под ръка такъв сироп, когато ви протрябва за някоя рецепта, нали?
Ето какво ви е нужно за около 400 г готов инвертиран сироп:
350 г кристална захар
155 мл вода
2 г лимонтузу
1,5 г сода за хляб
Как да го приготвите:
* В тенджера (добре е да бъде с дебело дъно) смесете захарта, водата и лимонтузуто. На среден огън кипнете сироп. Затворете тенджерата с капак и намалете силата на огъня до минимум. Сиропът трябва съвсем леко да къкри, без бурно кипене. Варете до достигане на температура 110*С. Сиропът трябва да е с бледожълт оттенък и с консистенция на течен мед. (Съжалявам за тъмния карамелен цвят, който се вижда на снимката. Докато снимах светлината беше доста оскъдна и не успях да направя качествени снимки, които да покажат реалния цвят на сиропа). По време на варенето не отваряйте капака!
* След достигане до 110*С махнете тенджерата от котлона и я отворете, като внимавате в сиропа да не попада от водата, която се е кондензирала на вътрешната страна на капака. Прибавете содата. Ще се образува плътна пяна, която постепенно ще се уталожи и напълно ще изчезне за около десетина минути. Докато това стане разбърквайте периодично сиропа.
* Това е всичко. Сиропът е течен докато е топъл, но след като изстине става с консистенцията на течен мед. Налейте го в сух буркан , затворете с капачка и съхранявайте на стайна температура. Приятни занимания!
Tags: Сладки закачки
- Hits: 39815
Коментари
имам следния въпрос относно инвертирания сироп: как да разбера, че сиропът е достигнал 110 градуса, без да отворя съда.
Нищо му няма на сиропа. Няма никакъв проблем са го използваш. Давай смело.
Нищо му няма на сиропа. Няма никакъв проблем са го използваш. Давай смело.
Първо искам да благодаря за цялата любов, която лъха от всяка рецепта!
И имам един въпрос...Понеже не мога да намеря лимонтозу тук, където живея, мога ли да го сменя с няколко капки натурален лимонов сок?
Благодаря✨
Честно казано, не знам. Би трябвало да може, но лимонтузуто е много по-концентрирано като киселина. Пробвай с малко количество, примерно със 100 г захар, че да не те е яд, ако не стане.
Получи се прекрасно и е много вкусна.
Ти си една прекрасна фея. Бъди здрава и много щастлива.
За мен приготвянето на храна е любов и страст, а във Вашия сайт я намирам в изобилие!
Приготвих инвертирания сироп и ми се получи много добре, а част от него вече отлежава на студено в един крем.
Благодаря! ❤️
RSS на коментарите по тази тема