Баклавата на баба

 

У дома за всяка Нова година се правеше баклава. Много хора я приготвят за Коледа, но в нашето семейство традиционната баклава се хапваше на Нова година. Разбира се, правеше я баба ми. Като беше по-млада сама си точеше корите, а като поостаря ползваше готови. Правеше различна на вид баклава, но на вкус винаги беше една и съща. Татко обичаше саралия, мама предпочиташе класическата наложена баклава, нарязана на малки ромбове. А на мен най-много ми харесваха тези охлювчета. Тази баклава баба наричаше "Улорто". До ден днешен се чудя откъде дойде тази дума, търсила съм в Интернет поне нещо сходно, но никъде нищо не открих. Може и аз грешно да съм запомнила, но това са спомените ми. Предполагах, че е нещо гръцко, тъй като този вид баклава се правеше от целия ни гръцки род по дядова линия. Един приятел вчера каза, че "Улуорта" означава открито, пред очите на всички. Но най-вероятното обяснение е, че баба ми явно е произнасяла грешно думата "Рулото". От нея често можеха да се чуят смешни думи, особено, ако бяха по-сложни за произнасяне, нови или чужди. Всъщност, няма никакво значение. Най-хубавото от всичко е, че благодарение на тези ми спомени сега целия ми род нарича тази баклава Улорто. Просто си я кръстихме с това име, само наше си е.
Години не бях правила тези вкусни охлювчета, но братовчедка ми Венци ме запали наново. Истината е, че тя прави Улорто по-вкусно и от баба. Венци има няколко тайни трика, за да стане баклавата наистина неустоима и днес ще ги споделя с вас. Четири са важните неща - много масло, много орехи, температура на сиропа и специално печене. Ето какво ви е нужно.

Продукти:

500 г фини кори за баница
250 г стопено масло
400 г по-едро смлени орехи

сироп:

600 мл вода
800 г захар
кора и сок от 1 лимон
ванилия

 

 

Приготвяне:

* Напластете една върху друга три кори за баница, като леко ги намажете помежду им с малко от маслото. Поръсете обилно с орехи и завийте на стегнато руло откъм късата страна. По този начин приготвяте останалите кори.

* С остър нож нарежете рулата на еднакви парчета около 4 см. Подредете ги в тава плътно едно до друго с разрязана част нагоре. Все пак големината на охлювчетата зависи от тавата, в която ще изпечете баклавата. Трябва да са 1 см под ръба на тавата, а не догоре.

 

 

* Полейте равномерно баклавата с останалото масло. Изпечете я около 1 час в загрята на 150* фурна с вентилатор. Печенето е от съществено значение, не го подценявайте. Баклавата се пече и изсушава много равномерно при по-ниска температура. Така става равномерно златиста, хрупкава и запазва целостта си след сиропиране. Никой не обича разкашена баклава, нали? И така, оставете изпечената баклава да изстине напълно.

* Сварете за 12-15 минути на среден огън сироп от захарта, водата, лимоновия сок и кора и ванилията. Оставете сиропа да се охлади до топло, след което извадете лимоновите кори. (Температурата на сиропа е също важна, не заливайте студената баклава с врял сироп, за да не омекне прекалено). Залейте баклавата с топлия сироп и я покрийте с чисти кърпи. Оставете я да престои поне един ден, за да се сиропира добре. Да ви е сладко!

*** Преди години познавах един турчин, който имаше турска сладкарница в София. Веднъж ме попита, дали знам защо турската баклава е на малки хапки. Отговорих, че е така, защото баклавата е сладък десерт и ако парчетата са големи на човек сладостта му идва в повече. Но не било това. Баклавата се прави на малки парчета колкото хапка, за да се лапне наведнъж. И в никакъв случай не трябва веднага да се сдъвче. Трябва да притиснеш с език парченцето към небцето си и да усетиш как потича сиропа. Крехките хрупкави корички се разтапят, нахлува ароматът на масло и всичките ти сетива са наградени с нещо изумително вкусно. Ето затова баклавата се прави на хапки, но е и много важен начина на хапване. Това научих от този човек и повярвайте ми, винаги така ям баклава. Една малка хапка вкусна експлозия, която затваря очи.

Ще си позволя да цитирам съвсем дословно читателка на сайта, която написа като коментар "А именно-как точно се поставя късчето баклава в устата? Правилният начин според турските майстори на този десерт е да се вземе парченцето и да се постави в устата наобратно-долната, напоена с повече сироп част да отиде към небцето. Така, когато стиснеш по естествен за дъвкателния процес начин устата, сиропът се стича недолу и напоява цялото парченце". Плами, благодаря ти за тези думи! Допринасяш наистина много, за да може удоволствието от този вкусен десерт да е още по-голямо! Опитайте и вие, скъпи читатели. 

Tags: Български гозби Тестени Коледа

  • Hits: 167571

Коментари   

Светла  Йорданова
+19
Не мислех да правя баклава,но с тази ме изкушаваш да пробвам... Весели празници, мила Йоли!
Отговор
yoli
+9
Благодаря, Светле! Ще се радвам!
Отговор
Диди
+2
Здравей Йоли имам един въпрос тъй като всяка година правя твоята маслена погача.Въпросът ми е мога ли да заменя зехтина с олио или нещо друго.
Отговор
yoli
-2
Разбира се, Диди. С каквато мазнина решиш, няма значение. Весели празници ти желая!
Отговор
Аспазия Борисова
+1
Йоли, непременно ще направя Улорто на баба ти. За баклавата си права, че когато те учат да правиш баклава, турците те учат и как да я ядеш. В едно предаване по 24Kitchen един турски сладкар обясни нча водещата Сара ла Фонтейн, че трябва да хване парченцето, да го обърне с дъното нагоре и да го лапне цялото.
Отговор
yoli
+8
Ах, че хубаво допълнение даваш, Аспазия. Наистина за този специален десерт трябва специално отношение. Благодаря ти, ще се радвам, ако опиташ този вариант!
Отговор
грък
-2
Това на снимките е саралия. Знам защото майка ми я правеше, а ние с брат ми я консумирахме основно! Рода ни е от Гърция и за такова име не съм чувал. Живях в Гърция и Кипър и там не съм срещал нищо друго освен саралия и баклава! А баба ти я правела за Нова година, защото Коледа бе забранена.
Отговор
yoli
+6
Да, със сигурност е така, както казваш, Грък. Пак да кажа, детски спомени са ми с тива странно име. Кой знае какво е казвала баба ми и аз какво съм чувала и разбирала. Но това смешно име ми е скъпо и винаги ще го свързвам с топлината на бащиния дом.
Не съм специалист, признавам, но у нас саралия казвахме на баклавата, навита на руло, а не нарязана на охлювчета. Едни такива, леко накъдрени стояха саралиите, като надиплени.
Всъщност, няма значение кое как се казва. Важно е да носи наслада. Благодаря, че се отби тук и весели празници!
Отговор
ГЪРКИНЯ
-5
Правела е баба ти на куково лято. Колкото си грък, толкоз е саралия това. Иди се излагай другаде.
Ама че неумен гърчеещ се булгар!
Отговор
Мария
+3
Да, това обяснява защо бабата на Йоли ги е наричала "улорто". Тези сладки баклавички-хапки стоят всички изправени като войничета от китайската армия! Грабнаха ме с вида си и макар и извън коледните празници, на гостите си ще направя точно тези. При саралията, наистина, корите като се навият на руло,краищата му се събират към средата (обикновено навиването е върху пръчка) и изглеждат накъдрени. Но едва ли има голямо значение кой как ги нарича, важното е какви емоции и спомени навява конкретната баклава, саралия, улорто. Изглежда остарявам, все повече спомени натрупвам и често се връщам към тях....
Отговор
yoli
+7
Ах, не знаеш колко си права, Мария! И мен ме заливат все повече спомени. Така мили, безценни! Много ти благодаря за думите! Важни ми бяха да ги чуя от някого.
Отговор
Мария Петкова
+2
Йоли,благодаря за рецептата поднесена с толкова топлина,сладост и уют!
Прекрасна си!
Ще направя за Нова година "Улорто"и ще разкажа за нея на майка ми,която е на 87г.,на децата и внучките ми...
Топли празници ти пожелавам!
Отговор
yoli
+2
Радвам се, че ти хареса, Мария! Благодаря ти за думите! Весели празници!
Отговор
Милена Петкова
0
Навремето майка ми правеше такава домашна баклава. Заливката ѝ беше с меден сироп - мед и вода. Може също и с леко разреден маджун (петмез от захарно цвекло).
Отговор
yoli
+1
Това звучи страхотно, Милена! Даже маджунът ме привлича далеч повече ог меда. Благодаря ти!
Отговор
Йова
+1
Рецептата ми беше препоръчана от приятелка, която от години прави баклава за нова година по нея. Ще я изпълня за тази нова година. Искам само да вметна, че в това видео - www .yo utu be. com /.. ./, което представя правенето на баклава в известна турска сладкарница, се набляга на заливането на горещата баклава с горещия сироп (на около 18-тата мин.).
Отговор
yoli
+1
Благодаря за видеото, Йова. Ще е полезно за всички. Моят личен опит показва по-добър резултат с топъл, а не врял сироп. Нека всеки сам прецени.
Отговор
Даниела
-1
Много благодаря за рецептата!Пече ми се в момента,дано да се получи защото са доста плътно охлювчетата в тавата,а и нещо се увлякох с орехите-около 1 кг отиде за една кръгла тавичка :-) .Но съм сигурна ,че вкуса ще е убийствен.Ползвах хубаво немско масло,страхотни турски кори за баклава и био орехи.
Весели празници!
Отговор
yoli
+1
Непременно ми пиши, дали ти е харесала, Диди. Много ти благодаря, че се реши да я опиташ. Весели празници и на теб!
Отговор
Пепа
+8
Здравейте!Думата “улорто“ от гр.означава-“всички прави“.Уло-всичко и орТи-прави.Весели празници!
Отговор
peych
0
Чудна баклава! Весели празници Йоли!
Отговор
yoli
+1
Благодаря ти, приятелю! Весело посрещане на Нова година и на вас!
Отговор
Искра Дойчева
0
Благодаря за рецептата ! Веднага започвам да я правя ! Успешна, благословена Нова година !!!
Отговор
yoli
0
Аз благодаря, Искра! Щастлива Нова година!
Отговор
Елица
0
Спазих технологията и съотношението на продуктите, като вместо орехи направих микс от ядки - орехи, шамфъстък и лешник. Като аромат прибавих натурална есенция от цвят на портокал. Украсих всяко изпечено и залято парченце с шамфъстък. Невероятно се получи, като отдавам заслуженото за успеха именно на съветите на Йоли. Много благодаря.
Отговор
yoli
+2
Аз благодаря от сърце за доверието, Елица! Много богата баклава си направила! Страхотно звучи, браво!
Отговор
Дани
-1
Задължително ще пробвам твоята рецепта за баклава. Царица си ти във кухнята Йоли :-)
Отговор
yoli
+3
Много ще се радвам, Дани! Благодаря ти, надявам се да останеш доволна!
Отговор
Иво Абаджиев
+2
Поздравления за страхотната рецепта! По-вкусна баклава не бях ял! Приготвихме си я за Нова година!
Отговор
yoli
+1
От сърце се радвам, Иво! Благодаря за доверието и отделеното време. Благодаря, че се отби при мен да напишеш този коментар!
Отговор
Дани
+2
Здравей Йоли, приготвих баклавата по твоята рецепта получи се страхотна. Понеже сме във чужбина смятам да почерпя шотландските си съседи. Благодаря още веднъж мила Йоли за споделената от теб рецепта :-)
Отговор
Деси
+1
Здравей Йоли, правя много от твойте сладки и днес реших да направя този десерт за женската ни сбирка утре,
започнах баклавата но стигнах до дилемата баклавата трябва ли да е топла или студена когато я заливам с топлия сироп?
Отговор
yoli
+2
Деси, прочети внимателно пак какво съм написала по този въорос. Изрично съм упоменала, може би си го пропуснала.
Ще се радвам, ако баклавата ви хареса. Благодаря ти.
Отговор
Деси
+1
Благодаря ти много Йоли ♥️ баклавата е невероятно вкусна, всички си облизаха пръстите и питаха за още.
Отговор
yoli
+1
Много се радвам, Деси! Ти винаги ми носиш това усещане! Да ви е сладко на всички!
Отговор
Рада
+2
Коледа ,Нова година. .... когато и да я направите няма да сгрешите.Благодаря Йоли ,страхотна баклава.Както винаги когато приготвям нещо по твоя рецепта ,още преди да е готово съм убедена в резултата., а вече изпълнена се радва не само на моето одобрение ;)
Отговор
yoli
+1
Благодаря, Раче. Много се радвам, че ви хареса на всички! Сладка са ви е!
Отговор
Цвети
+2
Преди няколко месеца обрах овациите с тази баклава, до степен, че сега съпругът ми иска баклава вместо тората за рождения си ден. Та другата седмица ще имаме баклава със свещичка :) Благодаря много за рецептата и за подробното обяснение!
Отговор
yoli
+1
Много се радвам, че ви харесва, Цвети! Благодаря ти и да ви е сладко!
Отговор
Цвети
0
Пак съм аз, извинявам се! :) В случаите, когато я правя само за семесйтвото (в т.ч.) и децата, ми се иска да намаля захарта. Може ли препоръка за добро съотношение вода:захар? Защото се притеснявам, ако намаля и двете наполовина, сиропът да не е твърде малко с толкова малко вода и да остане суха. Ако пък намаля само захарта, се чудя дали самият сироп няма да е прекалено рядък и баклавата да не може да го поеме целия? Дано разбрахте нещо, благодаря! :) Нямам опит със сиропирани сладкиши.
Отговор
yoli
+1
Пак се извинявам за закъснелия отговор, Цвети. Имах проблем със системата за коментари.
Много логично мислиш. Всичко, което казваш е така. Нищо не променяй. Това си е класически сироп за баклава. Ако водата е повече ще се захароса, което ще влоши изцяло качеството на баклавата. И с по-малко сироп също не става.
Отговор
Violina
+1
Много вкусно изглеждат.
Може ли да попитам само орехите върху третата кора ли се слагат?
Ще се пробвам дано се получи.
Отговор
yoli
+1
Благодаря, Виолина. Ще се радвам да опиташ.
Да. Слепват се по 3 кори с масло и орехите се слагат най-отгоре. След това се завива на руло.
Отговор
IVA
0
Баклавата може ли да се направи само с олио? Искам да я направя за бъдни вечер
Отговор
yoli
0
Ива, за мен баклава с олио е чисто кощунство. Никога дори не бих и помислила за подобен вариант. Тежка, мазна, твърда и безвкусна, това ще е резултата. Но решението е твое. Ако ме послушаш, приготви я за Коледа или Нова година. Така насладата ще е пълна.
Отговор
Siya
0
Миналата година два пъти правих от тази баклава, даже в малки тавички за приятели. И тази година съм на същата, само имам въпрос дали ако ръсвам по малко смлян шам фъстък в пълнежа би се получило? Между другото, сладките с бира също са ми в менюто - днес ще ги правя. Благодаря ти, Йоли! ❤
Отговор
yoli
0
Сия, какво говориш! Ще стане разкошно, разбира си! Ако шамфъстъкът не е толкова скъп изцяло бих направила баклавата с него. Давай смело. Благодаря ти от сърце! Светли и благословени празници!
Отговор
Ели
0
Стана страхотно вкусна тази баклава! :-) Никакви ножчета и борба да се нареже парчето, при което всичкият сироп вече е в чнинията. Малко парчетата не бяха с еднаква височина, но никой не се усъмни че точно така трябва да изглежда. Благодаря Йоли от сърце!
Отговор
yoli
0
Много, много благодаря, Ели! Светли празници и да ви е сладко!
Отговор
Юлияна
0
Направих я , като в средата сложих шам фъстък, а в сиропа нарязах кората на един портокал. Стана разкошна. Много благодаря!
Отговор
yoli
+1
Аз благодаря, Юли! С шамфъстък е наистина страхотно! Светли празници!
Отговор
Станислава
0
Мама я направи тази баклава, уникално вкусна стана!!! Благодаря от нейно име! Весели празници!
Отговор
yoli
-1
А аз благодаря от сърце на майка ти и на теб, че чи писа, Стаси! Много се радвам, че баклавата ви хареса. Весели празници!
Отговор
Катя
0
Честита нова година Йоли !Само да споделя че баклавата ми стана разкошна ,винаги ми се получава но тази рецепта е уникална ,продължавай да ни радваш с твоите вкусотии.Сега се надявам да направя Коледното пънче :)
Отговор
yoli
+1
Така се радвам, Кате! Благодаря ти много! Щастлива Нова година ти желая! Много, много радост да изпълва дните ти!
Отговор
Пламена Димова
0
Здравейте,Йоли!
От години се възхищавам на изящните Ви шедьоври! Изключително прекрасни тържества за сетивата,поднесени на аудиторията с галантност и стил.Поздравления и най-искрени пожелания за вдъхновение и най-малко същия ентусиазъм и в бъдещите проекти!
По повод баклавата-искам да споделя с аудиторията чрез тази "трибуна" до всички почитатели на този толкова обичан десерт,нещо много специфично относно начина на консумация на малките изящни парченца сладост.
А именно-как точно се поставя късчето баклава в устата?
Правилният начин според турските майстори на този десерт е да се вземе парченцето и да се постави в устата наобратно-долната,напоена с повече сироп част да отиде към небцето.Така, когато стиснеш по естествен за дъвкателния процес начин устата,съропът се стича недолу и напоява цялото парченце. :D
Отговор
yoli
+1
О, Плами! Ще ми позволиш ли да допълня текста в рецептата с твоите думи? Човек винаги има какво да научи. Благодаря ти много! И за хубавите думи и топлото отношение! Здрава ми бъди!
Отговор
Пламена Димова
0
Винаги съм безкрайно щастлива и удовлетворена,когато мога да имам принос в нещо добро!
Нека всички хора по света бъдат здрави,щастливи,доволни и благодарни за това,което имат!
Поздрави!
Отговор
Катето
0
Здравей, Йоли! Моята свекърва по същият начин реди баклавата, но тя я полива със сгорещено масло, ти сгорещяваш ли го или го слагаш само разтопено?
Отговор
yoli
+1
Привет, Кате. Стопено, да. Да ти кажа, не съм се замисляла, ама май и баба ми го заливаше докато е горещо. А аз както дойде.
Отговор
Владимира
0
Йоли, колко общо рула нарязваме, защото грамажът ме пообърква- 5 или 6 трябва да получим? Благодаря!
Отговор
yoli
+1
Влади, не знам, мила. Никога не съм ги броила. Но това няма никакво значение. Слагаш 3 кори една върху друга и ги завиваш. Понякога корите са 400 г, понякога 500 г. Зависи от кои ще купиш. И никога не са четен брой. Прави си всичко както дойде. Това не е рецепта, която изисква абсолютна точност.
Отговор
Галя Караиванова
0
Много ми харесват въведенията на постовете ти. Едни такива топли, уютни, домашни. :)
Отговор
yoli
0
Благодаря, Гале. Гледам да ме съм многословна, но понякога се размечтавам и аз.
Отговор

Добавете коментар