Патладжани по грузински
Австрия има една от най-строгите програми за контрол на качеството на храните в Европа-"Глобал 2000". През 2014 година BILLA България въвежда австрийския модел и в програмата BILLA Градини, като си партнира с 30 родни производители на плодове и зеленчуци. Продукцията е богата, тъй като се отглежда в 150 зеленчукови градини, оранжерии и лозя из цялата страна. Но най-важнен остава контролът. Програмата за по-малко пестициди гарантира, че до нас достига качествена храна, а също така защитава околната среда и води до по-добри условия на труд. Всяка седмица в склада на BILLA се прави пробовземане от професионално обучен служител на акредитирана лаборатория. Всяка втора седмица представител на Глобал 2000 присъства на пробовземането, за да гарантира неговата коректност. След това BILLA публикува всички резултати от пестицидните проби на интернет страницата www.billa.bg.
Днес ви предлагам вкусно грузинско предястие с патладжани от село Градина, община Първомай. Преди да ви разкажа за него искам да спомена нещо за самите патладжани, по-скоро за предварителната им обработка. Знаете, че обикновено патладжаните се изкисват в подсолена вода или само се солят, за да изтече горчивия им сок. След това се изплакват със студена вода, подсушават се и се готвят. Уверявам ви, че сортът патладжани от село Градина не изисква никаква предварителна обработка. Зеленчукът е много сладък, месест и без никакви семки. Спокойно може да го сготвите веднага след като го нарежете.
Ето и рецептата:
Продукти:
1-2 патладжана
1 разбито яйце
50 мл вода
100 г орехи
1 скилидка чесън
1/2 малка глава лук
1 с.л. лимонов сок
1 ч.л. хмели-сунели
1 ч.л. смлян кориандър
1/2 връзка магданоз
кисело мляко
сол на вкус
Приготвяне:
* Нарежете патладжана на шайби с дебелина около 7-8 мм. Не го белете, кората ще задържи целостта им. Полейте ги с яйцето и размешете с ръце, за да полепне навсякъде. Благодарение на яйцето патладжанът не поема много мазнина по време на пържене. Изпържете кръгчетата в загрято на среден огън олио до зачервяване и омекване. Извадете ги върху кухненста салфетка, за да се отцедят от излишната мазнина. Посолете.
* В блендер сложете водата, орехите, чесъна, лука, магданоза и лимоновия сок. Смелете на паста и подправете с хмели-сунели и кориандър. Разредете пастата с 1-2 с.л. кисело мляко до желана от вас гъстота. Посолете на вкус.
* Върху всяко кръгче патладжан сложете от ореховата паста и прегънете. Сервирайте преястието студено. Да ви е сладко!
*** Хмели-сунели е традиционна грузинска смес от подправки. Името означава „изсушени подправки.” Ще я намерите в руските магазини, но лесно може да си я направите сами. Приготвеното количество съхранявайте на сухо място в буркан. Ето нужните съставки:
2 с.л. майорана
2 с.л. копър
2 с.л. чубрица
2 с.л. мента
2 с.л. магданоз
2 с.л. кориандър на зърна
1 с.л. сминдух
2 с.л. естрагон
1 ч.л. смлян черен пипер
1 ч.л. шафран (може да го замените с куркума)
2 дафинови листа
1 ч.л. лют пипер
Стрийте в хаванче или смелете в блендер всички съставки и ги смесете.
Tags: Безмесни ястия Предястия
- Hits: 18917
Коментари
Патладжана се намазва с пръсти с малко сол и олио, след това се пече на вентилатор на умерена фурната. После ореховата смес се разстила по дължината на патладжана, навива се на руло и се поставя в изправено положение в чинията - както при вашата рецепта "баклавата на баба". Всичко това има две предимства - патладжана е попил съвсем малко мазнина, а рулата аранжирани в чинията имат много по-добър вид. Гарнира се със зърна от нар и се поръсва с магданоз.
Изрично искам да благодаря за публикуването на съставките на хмели-сунели. След доста търсене бях успяла да стигна само до сминдуха. Сега вече ще мога да изпълня рецептата както трябва.
RSS на коментарите по тази тема