Месни и Сирни заговезни са подготовка на човешкия организъм за най-дългия пост в годината. Постенето крие в себе си магически сили, които трябва да предизвикат плодородието. Постът символизира временна смърт, след която винаги следва ново раждане и цикълът от безплодие към плодовитост остава вечен.
В Неделята на всеопрощнието искаме прошка от близките си. "Простено-прости" - две думички, които ни припомнят, че в християнството има много мъдрост и добрина. Църквата призовава вярващите да пречистят душите си и да се изпълнят с мир, любов и смирение. "Ако не простите на човеците съгрешенията им, и вашият небесен Отец няма да прости съгрешенията ви"-учи ни Исус Христос.
На този ден празнуваме Сирни заговезни (Неделя Сиропустна). Това е последният ден преди Великия пост, в който е разрешено да се ядат млечни продукти и риба. На трапезата трябва да има баница, халва, яйца и орехи. Обичаят (Хамкане) повелява от тавана да се спусне червен конец, на който е завързано парче бяла халва или варено яйце. Най-възрастният завърта конеца, а децата се мъчат само с уста да уловят халвата или яйцето. След хамкането старите са запалвали червения конец и са гадаели каква ще е годината. За младите жени в къщата, ако конецът припламне, скоро ще ги чака сватба.
Празникът се свързва с отиващата си зима и настъпващата пролет. На мегданите в селата се палят високи клади. Вярва се, че колкото по-висок е огънят, толкова по-плодородна ще е годината. Момците хвърлят в двора на изгорите си "чавги"- запалени дрянови стрели, символизиращи любовния им трепет. Всички са облечени празнично, играят се хора и се пеят песни.
Tags: Български гозби Сладки закачки
- Hits: 22924